Kategoriler
Blog

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlerinde düzensizlik olan çoğu kişi, genel olarak yetişkinler, bu düzensizliklerin giderilmesini istemektedir. Çoğu kişi standart bir ortodontik tedavinin gerçeği olan diş tellerinin görüntüsü sebebi ile tedavi olmaktan kaçmaktadır. Bu durumda diş ile aynı renkte ya da konya şeffaf diş teli tedavisi bir çıkış yolu olabilmektedir.

Porselen / Seramik ya da şeffaf tel diye isimlendirilse de şeffaf olan kısım, dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerdir. Esas olarak görüntü sorunu yaratan kısım da burasıdır. Bu grup kısaca estetik tel olarak adlandırılmaktadır. Bu braketlerin içerisinden geçen tel normalde gri renktedir. Aslında braketler ile uyumlu olan teller de bulunmaktadır. Görüntü probleminden dolayı şeffaf plak ile de ortodontik tedavi mümkün olmaktadır. Ancak her vakada bu tedavi uygun olmamaktadır. Bununla birlikte maliyeti değerlendirildiğinde de oldukça ciddi farklar ortaya çıkmaktadır.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf diş teli tedavisi olacak kişi ilk olarak diş hekimi tarafından muayene edilmektedir. Böylece ortodontik bozukluğun tespit edilmesi durumunda uygulanacak olan tedavinin yöntemine karar verilmektedir. Ayrıca şeffaf diş teli tedavisinin uygulaması yapılırken dişler kuru olmalıdır. Bu sebeple diş hekimi tükürüğü izole edebilmek amacı ile çeşitli aletler kullanmaktadır. Şeffaf diş teli, dişlere teker teker yerleştirilmektedir. Daha sonra pürüzlendirme yapılmaktadır. Özel bir yapıştırıcı yardımı ile tellerin ve dişlerin bütünleşmesi sağlanmaktadır. Bu işlemler sonrasında şeffaf diş teli tedavisi son bulmaktadır.

Şeffaf Diş Teli Avantajları

Genel olarak şeffaf diş teli tedavisi diş tellerinin görülmesinden hoşlanmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

  • Şeffaf diş teli uygulamasının tedavi süreci metal olan diş teli uygulamasından farksızdır. Bu sebeple hem hoş bir görüntü sağlar hem de tedavi süreci aksamaz.
  • Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şeffaf diş teli, metal diş telleri kadar güçlü hale getirilmiştir.
  • Şeffaf diş telleri, metal olan diş tellerinden daha büyük bile olsa şeffaf olduklarından dolayı rahatsızlık vermez ve görünmezler.
  • Şeffaf diş telleri yiyeceklere ve darbelere karşı dayanıklılık gösterir.
  • Şeffaf diş telleri tedavinin sürecini gözlemleyebilme imkanı vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir