Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dişler güzel bir gülüş için en önemli yerdir. Gülümsendiğinde ilk dikkat çeken şey dişlerdir. Bu nedenle dişlere önem verilmelidir. Diş bakımı ve gerektiğinde tedavileri aksatılmadan yapılmalıdır. Herkesin diş şekli farklı olmaktadır. Bazı kişilerin dişleri yamuk ve eğri olabilmektedir. Bu da güzel bir görünüm vermediği için rahatsızlık verebilmektedir. Fakat yamuk dişlerin tedavisi bulunmaktadır. Bunun için olan tedaviye diş teli tedavisi adı verilmektedir. Konya diş teli tedavileri genelde çocuk ya da gençken yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü gençken yapılan diş teli tedavileri daha başarılı olmaktadır. Diş teli tedavisini yapan bölüme ortodonti adı verilmektedir.

Diş Teli Tedavisi

Diş tellerinin çalışma prensibi güç ve baskı uygulayarak yamuk ya da ayrık olan dişleri düz bir hale getirmektir. Diş tellerinin tedavi süresi dişlerin durumuna göre değişebilmektedir. Fakat kısa sürede diş telleri fayda sağlamaktadır. Diş telleri sayesinde dişler ortalama bir ayda 2 mm hareket edebilmektedir. Bu nedenle çok fazla yamuk olan dişlerde tedavi süresi uzayabilmektedir. Bu tedaviye genel olarak 10 yaşından önce başlanılmamaktadır. Bunun sebebi ise bu yaşlardan önce dişlerin ve çenenin hala gelişiyor olmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde de diş teli uygulanmaktadır.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Konya diş teli tedavileri yapıldıktan sonra hastaların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle bu tedaviler uzun zaman sürebilen ve bu nedenle sabır isteyen tedavilerdir. Dikkat edilmesi gereken ilk şey sabırsız olunmaması ve diş tellerine bir süre alışılmasıdır. Aynı zamanda diş teli tedavisi sırasında bazı içecek ve yiyeceklerden de kaçınmak gerekmektedir. Örneğin jelibon, lokum, sakız, elma, armut, cips, karamelli çikolata, kuruyemiş gibi yiyeceklerden gazlı ve alkollü içeceklerden tedavi süresince kaçınmak önemlidir. Çünkü bu gibi yiyecekler braketleri yerinden oynatarak tedavinin sekteye uğramasına neden olabilmektedir.