Konya Ortodonti Uzmanı - Diş Bozuklukları için Ortodonti

Konya Ortodonti Uzmanı

Ortodonti, birbirinden uyumsuz ve çarpık olan dişlerin teşhisini yaparak kontrol altına alan ve tedavi eden diş hekimliği alt dalıdır. Ortodonti uzmanlarına ortodontist denmektedir. Dişteki yamukluğun yanı sıra çene rahatsızlıklarıyla da ilgilenmektedir.

Konya ortodonti alanında gelişmektedir fakat insanlar bazen yanlış fikirlere düşebilmektedir. Ortodonti denilince insanların aklına yalnızca estetik kaygıyla yapılan işlemler gelmektedir. Fakat durum göründüğü gibi değildir. Ortodonti tedavisi yalnızca estetik görünüm için değil aynı zamanda çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, konuşma bozuklukları, çiğneme eklemindeki problemlerin önlenmesi ve çiğneme işlevselliğinin rahat ettirilmesi gibi pek çok problemin giderilmesi için yapılmaktadır. Aynı zamanda kişinin rahatsız olduğu dişlerinin onarılması ve estetik bir görünüm kazandırılmasıyla bireyin sosyal çevrede daha özgüvenli olacağını söylemek mümkündür.

Konya Ortodonti Uzmanı - Diş Bozuklukları için Ortodonti
Konya Ortodonti Uzmanı - Diş Bozuklukları için Ortodonti

Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Her hasta için farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi diş teli tedavisidir. Genelde diş yamukluklarının ve çene bozukluklarının ilacı diş telidir. Fakat gelişen teknolojiye birlikte farklı diş teli türleri meydana gelmektedir. Bunlara hastanın isteği ve diş yapısının uygunluğu doğrultusunda hasta ve ortodontist arasında karar verilir. Her diş yapısına her diş teli uygun değildir veya her diş telinde aynı sonuç alınamayabilir.

  • Metal Braket Tedavi Yöntemi

Metal diş teli uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. En dayanıklı tel çeşididir ve en zor yani yamukluk ve çene problemi en fazla olan hastalar için kullanılır. Farklı diş tellerinin çıkmasıyla birlikte metal diş teli görünümünden dolayı hoş bir görüntü vermediği için diğer tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında tercih edilmemektedir.

  • Porselen Braket Tedavi Yöntemi

Aynı zamanda şeffaf diş teli olarak da bilinmektedir. Metal yönteme göre göze batmayan hoş duran bir görüntüsü vardır dışardan bakıldığında belli bile olmayan bir yapısı vardır. Maliyeti metal yönteme göre daha fazladır. Ve metal yönteme göre daha az dayanıklıdır. Ortodontist tarafından porselen braket tedavisini büyük rahatsızlığı olan hastalara önermez.

  • Lingual Braket Tedavi Yöntemi

En az yaygın olan tedavi yöntemidir. Dişin görünmeyen yani iç kısmına yapılan diş teli yöntemidir. Bu sayede dışarıdan bakıldığından herhangi bir şey göremezsiniz. Yapımı zahmetli olduğu için maliyeti yüksektir. Dış görünüşüne çok önem verenler için oldukça kullanışlıdır.

  • Şeffaf Diş Plağı Tedavi Yöntemi

Diş plağı için öncelikle hastanın dişlerine uygun plak yapılır ve bu plak hastanın dişlerine takılması işlemdir. Diş bozukluğu fazla olan hastalar için önerilmemektedir. Diş plağı aslında bir tel yöntemi olmamakla birlikte tel görevini üstlenmektedir. Plağın belirlediği saat aralığında takma zorunluluğu vardır ve bu süreyi Ortodontist belirler. Plağın çıkarıp takıldığı için belli riskleri bulunmaktadır.

Bu süreyi hastanın muayenesi sonrası ortodontist belirler. Hastanın yaşına, diş yapısına ve çene yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Genelde büyüme dönemindeki ortodonti tedavisi 1,5 yıl kadar sürerken erişkin yaştaki ortodonti tedavi 2,5 yıl kadar sürebilmektedir.

Şimdi Randevu Al

Yol Tarifi

Destek Hattı