Kategoriler
Blog

Kanal Tedavisi Uzun Ömürlü müdür?

Kanal Tedavisi, çürümüş diş yapısına sahip olan bireyi bulunduğu durumdan en hafif bir şekilde kurtarma yöntemidir. Bu yöntem çürüyen ya da enfekte olan dişi kurtarmayı hedefler. Dişin sert dokusunda meydana gelen yumuşak doku olan pulpa diş siniri ile çıkartılır. Diş ve ağız sağlığınıza önem verirseniz bu tedaviyi olmaya ihtiyacınız kalmaz fakat bazı durumlarda kişi spor ile uğraşıyor ve istenmeyen bir kaza ile karşı karşıya kalıyorsa diş kaybı meydana gelebilir. Böyle bir durumda da diş kökü yerindeyse dişi kurtarmak adına ilk olarak kanal tedavisi uygulanır. Merkezimizde uygulanan tedavi yöntemlerinin tamamı en yeni teknolojilerle uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Tramvaya uğramış diş problemlerinde, çürük diş veya kırılma yaşanan dişlerde uygulanan bir yöntemdir. Bu tedavi ile amaçlanan sahip olunan dişi kurtarmaktır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Tedavi bitene kadar tedavinin uygulandığı bölgeye sert bir cisim alınmaması gerekmektedir.
  • Diş eti ve ağız sağlığına dikkat ederek günlük 2 kez diş fırçalamaya özen gösterilmelidir. Diş fırçalarken eskisinden oldukça nazik bir şekilde eylemi gerçekleştirmelisiniz.
  • Kanal tedavi sonrasında diş ipi kullanımı önerilmektedir.
  • Kanal tedavisi sonrasında yapışkanlı ve şekerli gıda tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Kanal tedavisi sonrası ağrılı bir süreç yaşanmaktadır. Bu yüzden doktorlar ağrı kesicileri ve ağız sprey kullanımını tavsiye etmektedir. Mutlaka bu ürünleri kullanınız. Kullanmayı aksatmayınız.
  • Kanal tedavisinden sonra alkol ve sigara kullanımı azaltmak ya da kullanmak sağlıklı diş yapısına sahip olmanızı sağlar. Aynı şekilde tüketeceğiniz gıdalar da çok önemlidir.

Kanal Tedavisi Uzun Ömürlü müdür?

Kanal tedavisi etkili bir şekilde yapıldığında kullanım ömrü uzundur. Doğru diş bakımı ile uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Doktorların ilk tercihi doğal diş yapısıyla yola devam etmektir. Bu yüzden kullanılan ilk yöntem kanal tedavisidir.  Doğal diş yapısı ağız yapısındaki diş estetiğini bozmaz ve hasta kendi dişiyle rahat çiğneme işlemini gerçekleştirir.  Fakat bazı durumlarda kanal tedavisi yeterli olmaz. Bu durumlarda alternatif çözüme gidilir.  Tedavi sonrası doğal diş yapısı korunamazsa alternatif çözüm yöntemleri olan protez, köprü ve implant gibi yöntemlere başvurulur. Bahsi edildiği gibi bu yöntemler kanal tedavisinden yanıt alınmadığı durumlarda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir