Kategoriler
Blog

Çocuklarda Meydana Gelen Diş Sorunlarının Tedavisi

Çocukların büyümesinin aktif olduğu süreçte süt dişleri gelişmektedir. Bu dişler çocukların çiğneme, ısırma ve ezmeye yardımcı olmaktadır. Bu süt dişlerinin sağlığı ve bakımı oldukça önem taşımaktadır. Ağız ve diş bakımı düzenli ve iyi bir şekilde yapılmadığı taktirde çocuk diş problemleri meydana gelmektedir.

Sürekli Olan Dişlere Sorun Açan Süt Dişi Sorunları

Ön süt dişlerine gelen bir darbe enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Sürekli olan dişlerin büyüklük, şekil ve renklerinde problem yaratabilmektedir. Süt dişleri tedavi edilerek yerlerinde tutulması yerine çekilirse, boşluğun kapatılması için yer tutuculara ihtiyaç duyulabilmektedir. Altı yaş dişi ağız içerisinde sürerken süt birinci ve ikinci azı dişlerinin yerinde olması oldukça önem taşımaktadır. Böylece altı yaş dişi yerinde sürmektedir. Aksi takdirde çocuk diş problemleri içerisinde en istenmeyen durumlardan biri ile karşılaşılacaktır denebilir.

Çocuklarda Meydana Gelen Diş Sorunlarının Tedavisi

Çürük: Dişlerde meydana gelmiş olan çürük bölge temizlenerek geçici ya da kalıcı bir dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır. Çürük ilerlemiş ise, dişin canlı olan bölgesine kadar kanal tedavisi de uygulanabilmektedir.

Darbe: Bazı durumlarda yaralanma ya da  düşme durumlarında diş yerinden çıkabilmekte veya kırılabilmektedir. Kazadan dolayı dişte kırılma meydana gelirse diş ılık su ile silinmelidir. Diş temiz tutulmalı ve zaman kaybedilmeden diş hekimine muayene olunmalıdır.

Diş Çekimi: Çeşitli durumlarda çürük, dişlerin canlı olan bölümüne kadar ilerler. Diş köklerinde çene kemiğine kadar ilerleyen enfeksiyon meydana gelebilir. Bu durumlarda söz konusu diş süt dişi ise ve alttan gelmekte olan kalıcı dişin oluşumu yakın zamanda ise çekim yapılabilmektedir. Sürekli dişin sürmesi yakın zamanda değilse çekilmiş olan diş yerine yer tutucu yapılması gerekmektedir.

Koruyucu olan diğer tedavi yöntemleri ise çocuklarda süt dişlerinin gücünün artırılması amacı ile kullanılan fissür sealant tedavisidir. Çocuk diş problemleri ihmal edilmeden mutlaka tedavi edilmelidir. Konya çocuk diş hekimi olan Ali İhsan Erkan ile hemen iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir