İmplant Yapılan Dişlere Nasıl Bakılmalıdır?

İmplant diş uygulaması herhangi bir nedenle çekilmiş olan dişlerin yerine yapılır. Uygulama, cerrahi bir işlem ile implantın çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. Uygulama genellikle implant uzmanı; ağız diş ve çene cerrahları tarafından yapılır. İmplantlar, yerli implant ya da ithal implant olarak tercih edilebilir. Doktoru tarafından tavsiye edilen implant bakımını uygulayan ve düzenli aralıklar ile doktoruna kontrole giden hastaların implantlarına ömür boyu garanti verilir.

İmplant Nedir ve Nasıl Uygulanır?

İmplant insan vücuduna zarar vermeyen titanyum madeninden yapılan bir materyaldir. Üzerinde kemik yapımını uyaran hormonlar bulunur. İmplant, Ağız Diş ve Çene Cerrahı tarafından cerrahi bir işlem ile hastanın çene kemiğine uygulanır. İmplant diş uygulaması  cerrahi bir işlem olduğu ve çene kemiğine müdahale edildiği için operasyon sonrasında uygulama bölgesinde biraz şişme görülebilir. İmplant operasyonunun zor geçtiği durumlarda ciltte morluklar oluşması da normaldir. Bu gibi komplikasyonlara her hastada rastlanmaz. Komplikasyonlar hastada geçici süre ile görülür. Genellikle birkaç gün içinde geçer. Hastaya operasyon geçirdiği gün evinde dinlenmesi önerilir. Doktoru tarafından reçete edilmiş olan ilaçları da düzenli kullanması istenilir. Birçok vakada hasta ertesi gün rutinine geri döner. Operasyonun seyrine bağlı olarak üç ay ile dokuz ay arasında dokunun iyileşmesi ve implantın kemik ile bütünleşmesi beklenir. Bu süreç tamamlandığında artık hastanın implantı kemikle bütünleşmiş olur. İmplant tedavisinin gerektirdiği süre dolduğunda hastanın ağzının ölçüsü alınarak implant dişin üst yapısının hazırlanmasına başlanır. Konya implant uzmanı tarafından yapılan tedavide dişin üst yapısı hazırlanıp implantın üzerine yerleştirildiğinde hasta artık rahat bir şekilde yemeğini yiyebilecek ve güvenle gülümseyebilecektir. İmplant tedavisi gören hastanın düzenli aralıklar ile doktoruna kontrole gitmesi gerekir.

İmplant Yapılan Dişlere Nasıl Bakılmalıdır?

İmplant Yapılan Dişlere Nasıl Bakılmalıdır?
İmplant Yapılan Dişlere Nasıl Bakılmalıdır?

İmplant tedavisinde en önemli avantaj yanlardaki dişlerin kesilmemesi ve sağlıklı kalmasıdır. İmplantlarda yerli implant ve ithal implant seçenekleri bulunur. İmplantı uygulayacak hekimin önerisi ve hastanın tercihi sonrasında uygulanacak olan implant seçilir. Doktor ile hasta arasında bir operasyon günü belirlenir. Randevunun belirlendiği günde de bir araya gelinerek uygulama yapılır. Uygulama sonrası tedavinin sürecinin gerektirdiği bekleme süresi dolduğunda hastanın implant üstü dişinin hazırlık süreci başlar.

İmplant tedavisi implant uygulanan dişin üst yapısının hazırlanması ile sona erer. Tedavi süreci sonrasında hasta artık implant uygulanan dişinin gerekli bakımlarını yapmalı ve düzenli aralıklar ile doktoruna kontrole gitmelidir. İmplant dişler normal dişlere göre daha iyi bir bakım ister.

İhmal edilmeden düzenli fırçalanır. Ancak implantlı dişlerde normal fırçalama yeterli değildir. Diş ipi ve ara yüz fırçaları da kullanılmalıdır. İmplant dişi olan hastaların ayrıca ağız duşu da kullanmaları gerekir. İmplant dişler gerekli bakımın yapılması ve düzenli doktor kontrolleri ile ömür boyu sorunsuzca kullanılır.