Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Diş muayenesi diş eti, diş, ağız sağlığının detaylı bir şekilde kontrolden geçirilmesi için diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen muayene çeşididir. Olası herhangi bir problemin tespit edilmesi, tedavinin planlanması ve hastanın ihtiyaçlarının belirlenebilmesi amacıyla diş muayenesinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Sindirim sindirimin başlangıcı olan ağızın besinler ile teması bulunmaktadır. Bu sebeple ağız içinde mikroorganizmaların üremesine oldukça elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzden ağız ve dişin temizliğini düzenli olarak yapmak gerekmektedir.

Ağız ve diş temizliği ihmal edilmesi sebebi ile ya da farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan problemler ise diş eti ve diş rahatsızlıklarını da beraberinde getirmektedir. Bu durumlarda diş muayenesi devreye girmektedir. Rahatsızlığa sebep olan faktörler yapılan muayene ile tespit edilmektedir.

Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır
Diş Muayenesi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır

Sağlıklı bir diş ve diş etine sahip olabilmek için düzenli bir şekilde diş muayenesi yapılması gerekmektedir. Bu kısımda hangi sıklıklarda diş hekimine muayene olunmalı sorusu akıllara gelmektedir. En doğru periyot diş muayenesinin 6 ayda bir yapılmasıdır. Herhangi bir diş ve diş eti problemi yaşamıyor iseniz 6 ayda bir kontrole gitmek, olası sorunların daha önce fark edilmesini sağlamaktadır. Böylece daha kısa ve daha acısız bir tedavi süreci olabilir.

Diş muayenesi yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da büyük önem taşımaktadır. Çocukların kalıcı dişleri çıktığı dönemden itibaren düzenli bir şekilde diş muayenesine gidilmelidir. Bu da 6 veya 8 yaşlarına denk gelmektedir. Bu yaşlardan itibaren çocuklar ilk kalıcı dişlerine sahip olmaktadır. Dişlerin ömür boyu sağlıklı olarak kullanabilmeleri düzenli diş muayenesi ile mümkün olmaktadır. Diş ve diş eti sorunlarının ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilmesi, hastaların tedavi döneminin daha rahat geçmesine olanak sağlamaktadır.

Diş Muayenesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak muayene öncesi diş ve ağız sağlığınız hakkında yaşadığınız sorunlar var ise, doktorunuza mutlaka haber vermeniz gerekmektedir. Bu sayede yaşamış olduğunuz sorunların ortadan kaldırılması ve olan çeşitli rahatsızlıkların teşhisinin koyulması mümkün olmaktadır. Hafif diş sızıları veya diş eti kanamaları birçok kişi tarafından dikkate alınmamaktadır. Bu durum hastalar tarafından normal olarak değerlendirilebilmektir. Fakat hafif de olsa diş sızıları veya ağrıları normal bir durum olmamaktadır. Diş muayenesi olurken mutlaka diş hekimine bilgi verilmeli ve söz konusu olan dişler kontrol edilmelidir.  Diş eti kanamaları ise tıbbi olarak normal kabul edilmemektedir. Bu gibi problemler yaşayan kişiler diş muayenesi olurken diş hekimine mutlaka bildirmelidir.

Diş fırçalarken bile olsa diş eti kanamaları yaşadığınız durumlarda diş hekimine bilgi verilmelidir. Herhangi bir rahatsızlığınız ya da kullandığınız ilaç varsa da diş hekimine Konya diş muayenesi sırasında bilgi verilmelidir. Hastaların diş muayenesi esnasında rahat olmaları, muayenenin daha kısa ve daha konforlu olmasına neden olmaktadır.