Kategoriler
Blog

Diş Doktorlarında Hangi Özellikler Aranmaktadır?

Diş doktorluğu bölümü özel üniversitelerin çoğunda bulunmaktadır. Sayısal puan türünden alım yapan bölümden 5 yıllık eğitimin ardından mezun olan kişiler diş doktoru olabilmektedir. Hem teorik hem de uygulamalı olarak beş yıllık bir eğitim verilir. Diş hekimliği kurslarındaki temel bilim derslerinin yanı sıra; dersler arasında biyokimya, protez, diş hekimliği (yönetmelikler ve tıbbi görevler), periodontoloji (etkili ağız bakımı), ortodonti (düzensiz diş ve çene), ortodonti (pediatrik dişlerin tedavisi, kalıcı diş gelişimi) bulunmaktadır. ağız-diş-çene-yüz hastalıkları ve ameliyatı sağlar. Eğitim, hastaların diş tedavisi ve fakülte kliniklerinde protez üretimi de dahil olmak üzere uygulama yoğunlukludur. Konya diş doktoru, Ağız boşluğu ve dişlerden oluşan çevre dokuların dahiliyecisidir. Faaliyetleri arasında insan sağlığı ile doğrudan ilgili olan diş, diş eti, ağız ve çene dokularının sağlığının korunması ile hastalık ve rahatsızlıkların teşhisi, tedavi ve rehabilitasyon benzeri faaliyetleri yer almaktadır.

Diş Doktorlarında Hangi Özellikler Aranmaktadır?

Diş doktoru olmadan önce bazı özellikler aranmaktadır:

  1. -Hastalarına tahammül etmeli ve onları bir gülümsemeyle selamlamalıdır.
  2. – Çok kritik operasyonlar gerçekleştirdiği için elleri sıkılmamalı ve el becerisi yüksek olmalıdır.
  3. – Dikkatli ve sorumlu olmalıdır
  4. – İnsanlarla uğraşmaktan yorulmayan ve insanları anlayan biri olmalıdır.
  5. – Estetik farkındalığı yüksek olmalıdır
  6. – Yaratıcılığa ve yüksek iletişim becerilerine sahip olmalıdır
  7. – Yüksek beyin ve el koordinasyonu becerileri olmalıdır
  8. – Dişlerin şeklini korumak için renk algılama ve 3D görüntüleme becerisine sahip olmalıdır.
  9. – Yaratıcılık, olağan zorlukların üstesinden gelmek ve mevcut yöntemlere yeni bakış açıları getirmek için yeterli olmalıdır, çünkü operasyonlar sırasında ani kararların alınması gerekebilecektir.
  10. – Diş hekimliği ve ağız tedavisi teknolojisindeki hızlı gelişmeyi takip etmeli bilgi güncelleme isteğine sahip olmalıdır, aksi takdirde diş hekimi başarılı bir şekilde çalışamayacaktır.

Diş Doktorları Çalışma Saatleri

Devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde diş doktorları genellikle iş günlerinde 09.00-23.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Diş doktorları çalıştıkları hastanenin şartlarına göre nöbetçi olabilirler. Devlet hastanelerindeki diş klinikleri hafta sonları (acil hizmetler hariç) kapalıdır, özel hastanelerdeki diş doktorları ise cumartesi günleri çalışabilir. Serbest çalışan diş doktorları genelde 09.00-17.00 saatleri arasında çalışmayı tercih ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir